[HOWTO] Jak opravit nefunkční aktualizace Windows Update ve Windows 7

[HOWTO] Jak opravit nefunkční aktualizace Windows Update ve Windows 7

Dnes (druhá půlka listopadu 2016) jsem se dostal k počítači s pravidelně aktualizovanými Windows 7 (OEM), které z ničeho nic od konce září nebyly schopny najít a nabídnout jedinou aktualizaci a i pokusy o jejich ruční instalaci vždy skončily s nekonečným čekáním na vyhledávání dostupných aktualizací.

Metodou pokus omyl se mi nakonec podařilo najít funkční řešení, díky kterému je systém opět schopen fungovat normálně. Vzhledem k tomu, že mi debuggování tohoto problému trvalo skoro půlden, rozhodl jsem se si příště ušetřit pár hodin a řešení zvěčnit v podobě tohoto zápisku.

V průběhu řešení jsem vyzkoušel několik přístupů které samy o sobě k řešení nevedly:

 • Restartovat službu Windows update – Žádná změna.
 • Použít nástroj na diagnostiku problému s aktualizacemi od Microsoftu Windows Update Troubleshooter – Detekoval chybu 0x80070057, ale nedokázal ji opravit.
 • Vypnout službu Windows update a smazat adresář C:\Windows\SoftwareDistribution\DataStore – Systém pořád nebyl schopný vyhledat žádné updaty.
 • Stáhnout a nainstalovat kumulativní 3125574 aktualizaci ručně – Celý proces se zasekl u vyhledávání dostupných aktualizací a ani po několika hodinách se nikam nepohnul. Po vypnutí služby Windows update a odstranění výše zmíněného DataStore adresáře se instalace této aktualizace spustila, nicméně skončila s chybou hned na začátku.
 • Stáhnout a nainstalovat aktualizaci Windows update klienta 3050265 – Při spuštěné službě Windows Update instalace opět neproběhla kvůli nekonečnému hledání dostupných aktualizací. Nicméně po vypnutí služby Windows update a smazaní DataStore adresáře se instalace povedla jenže systém stále nedokázal najít žádné nové aktualizace.
 • Stáhnout a nainstalovat (použít) nástroj System Update Readiness tool – Po použití již klasického komba (vypnout službu Windows update a smazat DataStore adresář) se podařilo nástroj nainstalovat, nicméně v logu byla informace, že nedetekoval vůbec žádný problém.

Funkční řešení jsem nakonec našel na fóru PC-Help v příspěvku od uživatele nations112, který popsal jaké dvě aktualizace je třeba nainstalovat, aby Windows update začal opět fungovat. Mírně modifikovaný postup je následující (pořadí jednotlivých kroků je kritické):

 1. Vypnutí (zastavení) systémové služby Windows Update
 2. Smazání datového souboru s informacemi o aktualizacích: C:\Windows\SoftwareDistribution\DataStore\DataStore.edb (případně je možné smazat celý adresář C:\Windows\SoftwareDistribution\DataStore)
 3. Stáhnout a nainstalovat aktualizaci 3177467
 4. Stáhnout a nainstalovat aktualizaci 3172605
 5. Restartovat počítač
 6. Zapnout službu Windows Update (pokud se neaktivovala sama)

Hotovo, teď už budou Windows 7 opět schopny hledat a instalovat dostupné aktualizace!

Pár poznámek na závěr:

 

2 thoughts on “[HOWTO] Jak opravit nefunkční aktualizace Windows Update ve Windows 7

 1. Zdravím. Jste borec. Tři mašiny W7 jsem vyřešil Vašim postupem. Děkuji. Jirka

 2. Tak já to nevyřešil. KB3172605 mi dá hlášku, že není použitelná pro můj počítač. Skutečně problémy začaly v září 2016. Dle katalogu Microsoft tam mám do té doby vše v pořádku , ale třeba KB3184471 píše totéž, že není použitelná pro můj počítač. (Windows7, x64). Nějaký tip na opravu, do přeinstalace se mi moc nechce….

Comments are closed.

Comments are closed.