Instalace českého dabingu do hry Syberia pod Linuxem

Instalace českého dabingu do hry Syberia pod Linuxem

Jde o verzi hry z GOGu nainstalovanou pod Linuxem přes Lutris. Instalační skript Lutrisu se postará o potřebné workaroundy, takže originální instalace funguje out of box, nicméně instalace povedeného českého dabingu od Fénix ProDabing pod Linuxem (pod Wine) tak přímočará není a proto tento článek.

Jako první krok si stáhneme samotný dabing ze stránky: https://fenixprodabing.cz/projekt/syberia

Aby jsme se při instalaci dabingu vyhnuli “Runtime Error” chybě “Cannot Import dll: …. isskinu.dll.“:

Tak budeme muset do Wine prefixu kde máme od Lutrisu nainstalovanou hru doinstalovat ještě “vcrun6sp6“. Přes GUI Lutrisu to jde snadno, vybereme Syberii a poté dole v liště pod tlačítkem se symbolem WineHQ (sklenice na víno), vybereme “Winetricks” -> “Select the default wineprefix” -> “Install a Windows DLL or component“, tam v seznamu najdeme “vcrun6sp6” a klikneme na “OK”:

Winetricks ve spodní liště Lutrisu
Budeme pokračovat s výchozím “Select the default wineprefix”
Vybereme “Install a Windows DLL or component”
Vybereme “vcrun6sp6” a klikneme na OK
Jak doběhne instalace, tak máme Wine prefix Syberie připraven k instalaci češtiny.

Pro instalaci češtiny budeme opět muset kliknout na ikonu WineHQ (ona sklenice na víno) a vybrat “Run EXE inside Wine prefix” a v dialogu výběru souboru vybrat instalátor češtiny “FPD Syberia.exe“, který jsme si stáhli v prvním kroku.

Tentokrát vybíráme “Run EXE inside Wine prefix”
A spustíme instalátor češtiny “FPD Syberia.exe

V instalátoru češtiny bacha (!) na to, že výchozí cesta pro instalaci češtiny neodpovídá cestě, kam se instaluje Syberia z GOGu (instalovaná přes Lutris)! Je tedy třeba ručně vybrat skutečnou cestu k Syberii!

Místo výchozí cesty v “Program Files” vybereme skutečnou cestu k Syberii v cestě “C:\GOG Games\Syberia”!
Další průběh instalace češtiny už by měl být bezproblémový

Když je čeština nainstalovaná, tak můžeme zkusit hru spustit spustit. V mém případě se bohužel spustil zvuk, ale obraz chyběl. Jde o poměrně častý problém vanilla instalací hry Syberia (viz třeba komentáře na ProtonDB či WineHW appDB), kterou za nás původně vyřešil instalační skript z Lutrisu, nicméně instalace češtiny do toho hodí vidle a rozbije nám to.

Na internetu se dá najít spoustu různých workaroundů, často se radí vytvořit v adresáři hry soubor “player.ini” s různým obsahem, toto mi nicméně nefungovalo. Co fungovalo celkem jednoduše bylo přes “Wine configuration” (opět dole v liště) v záložce “Graphics” odškrtnout “Allow the window manager to control the windows“.

“Wine configuration”
Záložka “Graphics” a odškrtnutí “Allow the window manager to control the windows” a nakonec “Apply”

A voilà:

Menu Syberie v češtině
Comments are closed.