Blokování reklam v domácí síti pomocí Pi-hole
Pi-hole vám umožní blokovat internetovou reklamu na telefonech, tabletech, chytrých televizích a dalších zařízeních připojených do domácí sítě, na které běžně adblocker nenainstalujete.
Jak to funguje?
Pi-hole (https://pi-hole.net/) je projekt implementující DNS server, který blokuje překlad domén reklamních služeb uvedených v interním blacklistu. Tento interní blacklist je možné sestavovat z mnoha internetových zdrojů a pravidelně aktualizovat.
Pi-hole obsahuje pěkné webové rozhraní, které vám umožní prohlížet statistiky, logy, upravovat zdroje block listů, ručně upravovat blacklisty/whitelisty a provádět další konfiguraci.
Na GitHubu naleznete spoustu repozitářů, které poskytují blocklisty se seznamy doménových jmen, které jsou využívané reklamními systémy, slouží pro sběr uživatelských dat nebo šíření škodlivého softwaru a právě těmi můžete snadno krmit svoji instanci Pi-hole k tomu aby jste dosáhli optimálních výsledků a takové domény zablokovali.
Co je k provozu Pi-hole potřeba?
1) Zařízení, na kterém Pi-hole poběží – Pi-hole můžete samozřejmě provozovat na svém počítači, ale pokud má vaše domácí síť více klientů než jen váš počítač (který navíc nejspíš neběží neustále), tak bude lepší Pi-hole rozjet na něčem jiném. Ať už na vašem domácím serveru (pokud nějaký máte) nebo na malém jednodeskovém počítači třeba jako je Raspberry Pi Zero či podobné “Pi”, na kterých Pi-hole díky velice malým nárokům na hardware běží naprosto v pohodě.
2) Nakonfigurování zařízení v domácí síti, aby používala Pi-hole jako svůj DNS server. Ideální řešení je pokud váš domácí router funguje jako DHCP server, který přiděluje síťové adresy připojeným zařízením, pak není nic jednoduššího než jej nakonfigurovat, aby jako DNS server oznamoval právě vaše Pi-hole. V případě potřeby je pak možné DHCP rozjet přímo v Pi-hole.
Jaká je zkušenost?
Velmi dobrá! Pi-hole používám několik dní, běží mi na Raspberry Pi Zero W s 512MB RAM (jehož cena je jen cca 320,- Kč) s nainstalovaným Raspbianem a napájené přes USB port mého domácího routeru. Raspberry Pi Zero W má odběr okolo 120mA, takže je to vůči onomu routeru bezpečné (jeho USB port podle specifikace zvládne až 900mA).
Pi-hole mě zbavilo většiny reklam při prohlížení internetu na všech zařízeních v síti a také reklam v androidních aplikacích na telefonech a reklam ve videích při sledování internetových televizí na Smart TV.
Díky několika extra blokovacím listům mi Pi-hole také blokuje “volání domů” (beaconing) mojí Smart TV a dále různé sledovací služby používané na webových stránkách a aplikacích chytrých telefonů.
Jak to vypadá?
Tipy na blocklisty
- https://firebog.net/ – Velký seznam různých blocklistů. Pro Pi-hole budete potřebovat blocklisty ve formátu hosts – blocklisty ve formátu EasyList nebudou fungovat.
- https://github.com/0Zinc/easylists-for-pihole – Blocklist ve formátu hosts, pravděpodobně vygenerovaný z nějakého (či více) EasyListů.
- https://github.com/Perflyst/PiHoleBlocklist – Několik blocklistů, včetně listů pro blokování reklam a sledovacích služeb pro Smart TV od různých výrobců.
- https://github.com/kboghdady/youTube_ads_4_pi-hole – Blokuje YouTube reklamy
Tip na aplikaci pro Android
FlutterHole je open source aplikace pro Android, která vám umožní monitorovat a spravovat vaše Pi-hole pohodlně z vašeho telefonu. Aplikace je zdarma, bez reklam a funguje skvěle.
Tipy pro správu Pi-hole
1) Aktualizaci softwaru Pi-hole provedete pomocí příkazu:
pi-hole -up
2) Pokud se vám na úvodní stránce administrace (ani ve FlutterHole applikaci) nezobrazují statistiky a vidíte jen prázdné grafy, tak může pomoct restart Pi-hole DNS služby:
pihole restartdns