Diagnostika auta svépomocí (ELM327 ODB2 adaptér & telefon s Androidem)

Diagnostika auta svépomocí (ELM327 ODB2 adaptér & telefon s Androidem)

Dnes tu mám pár poznámek jak na rychlou diagnostiku auta v domácích podmínkách. Nedávno jsem chtěl zkontrolovat stav auta a protože mám z dřívějších dob doma dva levné ODB2 Bluetooth adaptéry co jsem 9 let zpátky objednal z Číny, rozhodl jsem se je vyzkoušet. Zajímalo mě, jak si poradí s autem, vyrobeným o pár let později než ony samy.

Identifikace skutečné verze ELM327 v ODB2 adaptéru

Oba adaptéry o sobě tvrdí, že mají ELM327 verze 1.5, což je celkem odvážné tvrzení vzhledem k tomu, že ELM327 verze 1.5 nikdy nevznikla – viz https://en.wikipedia.org/wiki/ELM327.

Použil jsem tedy aplikaci “ELM327 Identifier” pro Android, která otestuje jaké příkazy ELM kontrolér v adaptéru reálně podporuje.

Výsledek byl, že oba adaptéry podporují všechny ELM příkazy až do verze 1.4 a dál nic, což je v pořádku, protože adaptéry o sobě netvrdí, že by tyto vyšší verze podporovaly. Problém by nastal, kdyby adaptér nepodporoval něco, co slibuje.

Čtení chybových kódu DTC (Diagnostic Trouble Code)

Na čtení chybových kódu jsem vyzkoušel tři aplikace, každá z nich má bezplatnou i placenou verzi:

Car Scanner ELM OBD2

Pro mě je to jednoznačně nejlepší aplikace. Koupil jsem si ji před více než pět lety, protože jsem chtěl podpořit vývojáře. Z tohoto důvodu nedokážu přesně říct, jestli jsou některé funkce dostupné pouze pro placenou (Pro) verzi, nebo zda se týkají i bezplatné verze. Nicméně s čistým svědomím můžu napsat, že Car Scanner Pro stojí na špici.

  • Největší plus jsou za mě detailní informace při čtení chybových kódů – Dozvíte se informace jako je kód chyby, její jméno, status, prioritu, frekvenci a k tomu aktuální telemetrické informace vozu v době chyby jako jsou stav počítadla kilometrů, datum a čas, rychlost auta, otáčky motoru, zatížení motoru, teplota chladící kapaliny, teplota oleje, atd.
  • Druhá super věc je export záznamu scanu, takže se dá log i s chybami vyexportovat a následně zaslat třeba na email.
  • Z mého testování Car Scanner také identifikoval a oskenoval největší množství řídících jednotek. Nevím nakolik je to větší množství skutečně relevantní, protože tam šlo většinou o duplicity jako například: “76. Parking assistant” a “10. Parking assistant 2” či “04. Power steering” a “44. Power steering”.
  • Kladně hodnotím i dokumentaci k aplikaci a rady k výběru adaptéru na domovských stránkách projektu https://www.carscanner.info/ 
  • Jako jediná z mnou testovaných aplikacích měl Car Scanner podporu pro Android Auto a umožnil tak zobrazování naměřených veličin na infotainmentu vozidla.
  • Taktéž oceňuji bohaté možnosti nastavení. Například detekce špatného adaptéru, nebo možnost zobrazení logu chyb, které aplikace při komunikaci s adaptérem zaznamenala. Toto je užitečná funkce, protože díky tomu máte možnost si udělat představu o tom jak dobře/špatně adaptér reálně funguje a podle toho se rozhodnout, jestli se s ním pouštět do potencionálně destruktivních akcí jako je kódování řídící jednotky, kde by špatný adaptér mohl vést k velkým problémům.
  • Když už jsme u kódování, tak Car Scanner jako jedna z mála aplikací nabízí i ono kódování řídící jednotky u vozidel od koncernu Volkswagen a umožňuje tak například permanentní vypnutí otravného Stop-Start systému.

Obd Mary – Car Scanner for ELM

Aplikace s pěkným uživatelským rozhraním. Subjektivně bych řekl, že obyčejným uživatelům by Obd Mary mohla přijít na první pohled jednodušší než ostatní dvě mnou testované appky. Nicméně co se týče skenování DTC kódu, tak z ní mám rozporuplné pocity.

  • Identifikovala všechny 3 DTC kódy, které na autě byly což hodnotím pozitivně.
  • Identifikovala (všechny?) dostupné řídící jednotky (Obd Mary identifikovala 14 vs Car Scanner, který jich našel 16 avšak ty dvě navíc se zdají duplicitní).
  • Co hodnotím negativně je, že se k nalezeným DTC člověk prakticky nic nedozví. Namísto konkrétního kódu chyby a popisu – jako třeba “B147918 – Remote key 1 voltage too low”, tak se člověk dozví akorát “P031E-02” a že je to “obecné selhání signálu”. Navíc se k tomu nedozví žádné doplňující informace jako například u Car Scanneru, kde zjistíte i datum, čas, nájezd kilometrů, aktuální rychlost, atd…
  • Zkusil jsem si koupit i plnou verzi za cca 220 Kč, s očekáváním, že se dozvím více informací, ale ani v plné verzi jsem se nic nového o nalezených chybách nedozvěděl.

EOBD Facile – OBD2 Car Scanner

Z mnou testované trojice jde rozhodně o nejslabší appku. Narozdíl od konkurence našla pouze tři řídící jednotky z nichž ani jedna neměla žádnou chybu. Zbývajících 11-13 řídících jednotek vůbec nenašla a tři přítomné chyby v autě tudíž nevyčetla.

Je možné, že to je způsobeno tím, že tuto aplikaci mám pouze ve free verzi, nicméně se mi nechce dávat 500,- za Basic Edici či dokonce 1000,- za Plus Edici, když výsledek je nejistý.

Stav filtru pevných částic (DPF filtru)

Protože mám auto z koncernu VW, tak co se týče výběru aplikace, tak nebylo moc co řešit:

VAG DPF lite / VAG DPF

Bezplatná verze ukáže množství sazí (Soot Mass), jak dlouho trvá regenerace a počet kilometrů od poslední regenerace.

V plné verzi se toho člověk dozví víc, zejména pak hmotnost olejového popílku (Oil Ash Residue) a jeho množství v procentech – což je hodnota, která dává informaci o zbývající životnosti DPF filtru. Jde o to, že popílek je nespalitelný během regenerace a tak jak se bude jeho množství blížit ke 100% tak tím se bude život filtru chýlit ke konci a bude třeba jej eventuálně nechat vyčistit.

Shrnutí

Pokud máte nebo plánujete koupit ODB2 adaptér, doporučuji si ho “proklepnout” pomocí “ELM327 Identifier”, následně pro diagnostiku řídících jednotek v autě použít “Car Scanner ELM OBD2” a pro kontrolu filtru pevných částic (u auta z koncernu VW) použít “VAG DPF” (případně VAG DPF lite pokud se vám nechce platit).

Comments are closed.